23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Ønskebørn bliver gazellevirksomhed igen

For anden gang på tre år får Ønskebørn fra Aabenraa titlen gazellevirksomhed.

Butikken Ønskebørn på Løgumklostervej i Aabenraa vil for anden gang på to år blive tildelt titlen "gazellevirksomhed", når Børsens liste over samme udkommer senere på året.

Det skriver JydskeVestkysten Aabenraa.

Ønskebørn er en børnebutik, der blandt andet sælger tøj, møbler og børnetøj.

Butikken fik samme titel i 2015, og det er meget ærefuldt - især inden for detailhandlen, som er en noget udfordret branche i disse tider.

- Det er ret usædvanligt at se en detailvirksomhed som Ønskebørn opleve så stor en vækst. Det sker jo ikke så hyppigt i detailbranchen, hvor konkurrencen er stor, og hvor mange andre virksomheder sælger flere af de samme produkter, fortæller Kenneth Jensen, administrerende direktør i revisionsselskabet Beierholm, som samarbejder med Børsen i forbindelse med gazelle-kåringerne.

For at få titlen som gazellevirksomhed, skal virksomheden blandt andet have haft positiv vækst i hvert af de seneste fire regnskabsår og have oplevet en fordobling af omsætningen i samme periode.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|